SatCOMM – S sávú műhold-kommunikációs modul
Projekt Adatok
- A kedvezményezett neve: C3S Elektronikai Fejlesztő Kft.
- A projekt címe: Termikusan optimalizált műholdas SatCOMM rendszer termékfejlesztése
- A projekt azonosító száma: VEKOP-2.1.7-15-2016-00633
- Kezdet: 2018.05.02.
- A projekt tényleges befejezési dátuma: 2019.12.31.
- Támogató: Nemzetgazdasági minisztérium
- A szerződött támogatás összege: 55 539 380 Ft
- A támogatás mértéke (%-ban): 60,24%
Célkitűzések
A C3S Kft. tervezett projektje keretében olyan önállóan is piacképes, újszerű technológián alapuló kisműholdas kommunikációs rendszer berendezésének a kifejlesztése a cél, mely a bővülő piac számára mérföldkőnek számító megoldást fog jelenteni a kisműhold evolúciójának legaktuálisabb problémáinak egyikére. A SatCOMM berendezés az eddigi amatőr, legtöbbször „házilag”, a kisműhold építése során összeállított kommunikációs rendszerek helyét veheti át oly módon, hogy professzionális, polgári és ipari felhasználásra is alkalmassá teszi az űripar egyik leginnovatívabb és legnagyobb perspektívát előre vetítő eszközét. A termék törzsét a SatCOMM komponensekből (digitális vezérlő, energiaszétosztás, analóg front-end, fedélzeti antenna-rendszer), a műholdba szerelendő és a világűrben szolgálatot teljesítő hardver, a kiegészítő, ám a termék szempontjából nélkülözhetetlen elemek pedig a szoftver-modulok, a validációs környezet, mely az Európai Űrügynökség (ESA) szabványainak való megfelelés és a legszélesebb körű alkalmazhatóság záloga lesz, valamint a Föld-műhold kommunikációs protokoll kifejlesztése lesznek. A termék prototípusát a C3S Kft. tudományosan és ipari alkalmazás tekintetében magasan kvalifikált, az űreszközök fejlesztésében tapasztalatot szerzett munkatársai fejlesztik külső szakértő cégek fejlesztési és tesztelési kapacitásainak igénybe vételével, az értékesítést pedig a C3S Kft. az ESA-n keresztül kialakított kapcsolatrendszerén, a legmagasabban jegyzett európai tudományos konferenciákon és kiállításokon való részvételen keresztül tervezi a menedzsment.
PROJECTS
Tervezési, gyártó és integrációs kapacitás kiépítése, bővítése
Projekt Adatok
- Kedvezményezett neve: C3S Elektronikai Fejlesztő Kft.
- A projekt címe: Tervezési, gyártó és integrációs kapacitás kiépítése, bővítése űripari és repülőgépipari elektronikák és alrendszerek gyártásához és rendszer-integrálásához
- A szerződött támogatás összege: 42 126 607 Ft
- A támogatás mértéke (%-ban): 69, 999998 %
- A projekt tényleges befejezési dátuma: 2022.06.30.
- Projekt azonosító száma: VEKOP-1.2.6-20-2020-01065
- A projekt tényleges befejezési dátuma: 2022.06.30.
Projekt tartalmának bemutatása:
Cégünk a kezdetek óta vett részt űripari és más iparágak KFI tevékenységben. Ezek a feladatok főként a tervezésig és prototípus gyártásig terjedtek. Az űriparban és a repülőgép ipar számos területén elvárás a prototípus gyártási folyamatok mellett végzett kisszériás gyártás és összeszerelés. Ezeket a feladatokat ki kellett cégünknek szervezni főként külföldi partnereink számára, mivel hazánkban ilyen gyártó kapacitás ez idáig nem létezett. Ez az egyik oka, hogy új kapacitás kiépítését és a régi bővítését tervezzük. A támogatás keretében olyan műszerpark bővítést is tervezzük, mely lehetővé teszi az általunk tervezett nagy megbízhatóságú és biztonságkritikus rendszerek többrétű és párhuzamos tesztelését. Ezzel biztosítani tudjuk a kibővített ECSS szabványi megfelelősséget, ami növeli a hozzáadott értéket és árbevétel növekedést eredményez, valamint a tesztmérnökök kapacitását megnövelve a hatékonyságunk is növekedik ezen a területen, így a teljes szolgáltatást rövid átfutási idővel egy kézből adjuk. Űripari validált elektronika beültető kapacitásunkhoz beszerzésre kerülő forrasztástechnológiai állomások lehetővé teszik a már kész berendezések megbízható javítását, így a nagy bekerülési költségű alrendszerek költséghatékonyan javíthatóvá válnak. A beszerzett IKT eszközök felgyorsítják a tervezési folyamatokat a rendszerinfrastruktúra (routerek) kapacitás és sebességnövekedése révén, másrészt a nagyobb teljesítményű emberi erőforráshoz, mint kapacitáshoz rendelt számítógépek által. A beszerzett műszerek lehetővé teszik RF és analóg tervező mérnökeinknek kiterjesztett szolgáltatás nyújtását, így a tervezett műholdcsalád nagyobb piaci részesedéshez juthat, ami további árbevétel növekedéshez vezet. A gyártástámogató berendezések hatékonyabb gyártást jelentenek, így egy műholdra eső gyártási idő lerövidül, ami nagyobb profithoz vezet.
Exportpotenciál növelő gyártáskapacitás fejlesztése a C3S Kft-nél
Projekt Adatok
- A kedvezményezett neve: C3S Elektronikai Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság
- A projekt címe: Exportpotenciál növelő gyártáskapacitás fejlesztés a C3S Kft-nél
- A projekt azonosítószáma: BAR-1.1.1-22-2022-00024
- A projekt kezdete: 2022. április 1.
- A fejlesztés tárgya, célja: A projekt célja, a C3S Elektronikai Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság részére támogatás biztosítása azon negatív gazdasági hatások ellensúlyozására, amelyek az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból történt kilépése nyomán szenvedett el.
- A szerződött támogatás összege: 253 438 602 Ft
Projekt tartalmának bemutatása:
Mivel a cégünk a C3S Kft. többek között a BREXIT okán is jelentős bevételektől esett el, így nem állna módunkban a cég fejlődése érdekében rendkívül jelentős következő mérföldkő megfinanszírozása. Ez a mérföldkő pedig a cég gyártási és teszkapacitásának növelése, mely lehetővé teszi az átbevétel növekedését exportvolumenen keresztül. A cél, hogy a cég a mostani évenkénti 1-2 műhold legyárásáról és felbocsájtásáról egy következő fejlettségi szintre, az évenkénti 4-8 műholdas szintre lépjen fel.
A piacra vezetett kisműholdas és kisszériás termékek gyártásához, extrém környezeti teszteléséhez és integrációjához szükséges infrastruktúra nélkülözhetetlen ezen célok eléréséhez. Az új infrastruktúra lehetővé teszi, hogy a kiszervezések visszavonásával növeljük a cég stabilitását, rezilienciáját. A COVID időszakban ezek a kiszervezések az alvállakozóink csúszásai miatt jelentős veszteségeket okoztak, többek között ezért is kívánjuk ezt a képességet cégen belül felépíteni.
A projekt keretében kilakításra kerülne a jelenlegi bérleményben egy 125nm-es kezelt levegőjű EPA terület, mely magába foglal egy 32nm-es ISO 8-as tisztateret. Továbbá beszerzésre kerül egy az űripari szabványoknak is megfelelő termo-vákuum kamra, mely lehetővé teszi a termékeink hosszútávú tesztelését. Ez az eszköz kapacitását tekintve tovább értékesíthető szolgáltatási lehetőséget is biztosít majd, mellyel a megtérülés és a cég stabilitása is fokozható. Ezzel a szolgáltatással is elsősorban külföldi partnereket célzunk, mivel Kelet-közép európában ilyen méretű eszköz nagyon korlátozott kapacitásban áll rendelkezésre. A versenyképességét ennek a szolgáltatásnak azzal fokozzuk, hogy a saját igényeinknek is megfelelő integrációra alkalmas terület EPA asztalokkal szintén kialakításra kerül.
Az első mérföldkő két fő részből tevődik össze: (1) Szakértői partnereink támogatásával és az Európai Űrügynökség velünk együttműködő szakértői csapatával véglegesítésre kerülnek a gyártási és tesztelési folyamatleírások és ezek alapján véglegesítjük a kiviteli terveket a labor layout vonatkozásában. Tesszük ezt azért, hogy a legmagasabb űripari standardnak az ECSS szabványoknak is megfeleljen ez a kapacitás. (2) Ezt követően elindítjuk a kivitelezési munkálatokat és egy összehangolt GANTT alapján a tesztberendezés beszerzését.
A második mérföldkő keretében zárjuk a kivitelezési munkálatokat, az ECSS előírásainak megfelelő tanfolyamok elvégzésre kerülnek és beüzemeljük a labor infrastruktúrát és a tesztberendezést végül elvégezzük a szükséges EPA és ISO 8-as tisztaság igazolásához szükséges méréseket. A projekt jelentést egy próbaüzemet bemutató jegyzőkönyvvel zárjuk.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2024.02.29.