PROJECTS

Többcélú, termikusan optimalizált műholdstruktúra termékcsalád fejlesztése

Projekt adatok

  • Kedvezményezett: C3S Elektronikai Fejlesztő Kft.
  • Konzorciumi tag: CAD-Terv Kft.
  • Megnevezés: Piacorientált kisműholdas napelemes energiaellátó rendszer kutatása és fejlesztése űripari felhasználásra
  • Azonosítója: 2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00005
  • Kezdet: 2024. január 01.
  • Befejezés: 2025. december 31.
  • Támogató: Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal
  • Támogatás összege: 268.753.764 Ft (intenzitás: 69 %)

Célkitűzések

Jelen projekt eredményeként egy olyan kisműholdas (3..16u méretek közötti CubeSat) napelemes energiaellátó rendszer kerül kifejlesztésre, amely a költséghatékonysága mellett speciálisan skálázható tervezésének köszönhetően reziliensebb a beszállítói láncok sérülékeny mivoltára és mindezekkel együtt optimális energiatermelést biztosít a kisműholdak számára föld közeli (LEO) műholdpályákon. Az általunk kifejlesztésre kerülő kisműholdas napelem rendszerek (KNR) skálázható felépítéséből adódóan figyelembe veszi az optimális energiamérleget, hőegyensúlyt, hővezetési és lesugárzási tulajdonságokat, mely nagyban hozzájárul a napelemek hatékonyságához, de nem hagyja figyelmen kívül a napelem táblák radiátor funkcióját sem.

Jelenleg a piacon elérhető megoldások túlnyomó része nagyműholdas küldetésekre lett kifejlesztve, amelyek alkalmatlanok kisműholdakra. A nagy rendszerekben használt megoldások skálázása már csupán a méretükből fakadóan máshova kerültek skálázásra és így a mechanikai kialakítások, rögzítési és rétegtechnológiák, termikus viselkedések nem adoptálhatóak a kisműholdakra. Ezért napelemes rendszerünk egyik jelentős újdonsága és fontos célkitűzése, hogy kisműholdakra skálázható legyen.

A fejlesztéssel célunk, hogy a kisméretű műholdak is szolgáltatások alapjaiul szolgálhassanak; a költségek növekedése nélkül növeljük a műholdak megbízhatóságát és rendelkezésre állását.  Ezáltal csökkenhet a sikertelen küldetések száma, valamint az így keletkező űrszemét. Mindezt a műholdak korai tervezési fázisától kezdve végig vitt új metodika és kifejlesztésre kerülő végtermék biztosítani tudja majd a kutatási projektünk eredményeként. A leírtak alapján így projektötletünk nem csak az innovációs ökoszisztéma megerősítését, de környezeti és gazdasági hasznosítási szempontokat is fókuszba helyező, komoly nemzetközi újdonságtartalommal és potenciállal bíró termék.